04-866-11-77
רשימת שירותינו המקצועיים

הבלוג שלי, חדשות ופוסטים


סיפור סינדרלה: איך 30 דולר הופכים ל 50 מליון !

בשנת 2016, במהלך garage sale" " בעיר קונקורד, קרוב  לבוסטון, ארה"ב, נתקל "צייד מציאות" ברישום קטן הנושא את החותם המפורסם של אמן הרנסנס אלברכט דירר. המוכרים, שירשו את היצירה, הניחו שמדובר ברפרודוקציה מודרנית ומכרו לו אותה תמורת 30 דולר.

שלוש שנים לאחר מכן, קליפורד שורר, עמית בגלריה Agnews בלונדון, שמע על הסיפור במהלך שהות בבוסטון. הוא מיד חש צורך לראות את היצירה במו עיניו. "זה היה רגע מכונן, כשראיתי שזה כנראה דירר מקורי", אמר שורר, "זה היה או הזיוף הגדול ביותר שראיתי אי פעם - או יצירת מופת."

הבעלים בר המזל שקנה ​​את הרישום ב-30 דולר בלבד, ורוצה להישאר בעילום שם, הציע אותו לשורר תמורת 500 דולר. אבל זה האחרון חשב על משהו אחר והפקיד את העבודה בידי מומחים לבדיקה נוספת. התברר שלנייר שעליו נעשה הציור היה סימן מים זהה למאתיים גיליונות ידועים אחרים של אלברכט דירר. גם הרישום עצמו והחותם נעשו עם אותו דיו. בנוסף, מומחי דירר במוזאון "אלברטינה" בווינה ובמוזיאון הלאומי הבריטי בלונדון, אישרו שהציור אותנטי, ותארכו אותו לסביבות שנת 1503. הרשום הינו ככל הנראה הכנה עבור ציור ידוע שצויר בצבעי מים (אקוורל) "מדונה על גדת עשב" משנת 1506 (Madonna auf der Rasenbank) ), שמוצג במוזאון אלברטינה.

הרישום מוערך ע"י טובי המומחים בסכום של כ 50 מליון דולר!

 

עד לגילויו הנוכחי,  הרישום הזה לא היה ידוע כלל! גילויים כאלה הנוגעים לדירר הם נדירים מאוד, מכיוון שדירר היה אמן מאוד ידוע, מוערך כבר מגיל צעיר יחסית. יצירתו תועדה ונחקרה ביסודיות רבה עוד בימי חייו, לא כול שכן, אחרי פטירתו. הפעם האחרונה שהתגלה רישום לא מוכר של דירר היה לפני כ 55 שנה!

 אם אתם רוצים להספיק לראות ולהתרשם מהרישום "החדש" של דירר, תצטרכו להזדרז, הוא יהיה מוצג עוד שבוע בלבד, בגלרית Agnews בפארק סנט ג'יימס, בלונדון.

למרות שהגלריה עדיין לא הכריזה על מחיר לרישום, ההערכות נעות סביב 50 מיליון דולר, אם אכן הרישום ישיג את המחיר הזה, ויש סבירות גבוהה שאף יעבור אותו,  הרישום הזה של דירר ידיח את עמיתו האיטלקי "רפאל" כיצירה היקרה ביותר על נייר.

 

*סוף הפוסט*

Piss off בגלל ש you piss me ! - אמנות בהפרעה

האמן הבריטי גאווין טורק (Gavin Turk) השיק "קיקסטארטר" בו הוא עתיד למכור פחיות "שתיה" מאלומיניום , ממולאים בשתן שלו,  המחיר יהיה לפי ערך המתכת כסף, במשקל הפחית המלאה!

לפי חשבוני זה יוצא כ 900-1000 ₪ לפחית, יחסית לא יקר ליצירת אמנות! אבל מגעיל לאללה!

 

פרננדו בוטרו ואדוארד מאנה -שוביניזם משותף

ציור שמן גדול של  פרננדו בוטרו (Fernando Botero), "שחקני הקלפים" שצויר בשנת 1986,

נמכר לפני כשבוע ב"כריסטיס",  במחיר של כ 2 מליון דולר, כאשר ההערכה המוקדמת עמדה על מליון –מליון וחצי דולר.

אכן מחיר מכובד לצייר והפסל הנהדר הזה, שנחשב לאמן הדרום אמריקאי המצליח ביותר.

הציור הזה הזכיר לי  בהיבט השוביניסטי, את הציור של אדוארד מאנה, "ארוחת בוקר על הדשא" שצויר 120 שנה קודם. בשני הציורים הגברים הנהנים, לבושים לגמרי, בעוד שהנשים לא כל כך!

(מוצג במוזיאון "ד'אורסי" בפריז).

 אצל מאנה, אחת הנשים ערומה והשנייה בלבוש תחתון בלבד, עומדת ברקע בתוך נחל או "pond". ואצל בוטרו השחקניות ערומות, בעוד המשרתת לבושה.

אגב, בוטרו צייר ציור דומה חמש שנים מאוחר יותר, בו יש שחקנית ערומה אחת, בעוד המשרתת מציצה מאחורי הוילון.

לציור של מאנה, יש גם  מספר שמות נוספים, כמו "ארוחת הצהרים" ו "הרחצה", והציור עורר בזמנו תגובות מעורבות. אך כיום נחשב הציור כאחת היצירות החשובות של מאנה, שמגשרת בין הריאליזם לאימפרסיוניזם. אמנם במהלך כל ההיסטוריה של האמנות הפלסטית , ציירו ופיסלו, גברים ונשים ללא בגדים, אך עד מאנה, היו אלה, דמויות מיתולוגיות או אלגוריות, ולא סצנות מחיי היום יום.

סביר להניח שבוטרו הכיר היטב את הציור של מאנה, והציור שלו היה סוג של מחווה מקובלת עם אינטרפרטציה עכשווית.

 הנקודה המעניינת שגם הציור המהפכני של מאנה, היה אינטרפרטציה  לציור "הקונצרט הפסטוראלי" משנת 1509. (כיום מיוחס לטיציאן ובעבר יוחס לחברו גיאורג'יונה ומוצג כיום במוזיאון הלובר בפריז).

במכתב שכתב לחברו העיתונאי, אנטוניו פראוסט, ב 1862 , מאנה כתב לו: "הם מעדיפים שאצייר להם ציורי ערום  - טוב, אני אתן להם ערום".

כל תקופה והשוביניזם הייחודי לה.

חושפים את הקופידון אחרי 250 שנה.

 

 הסיפור המדהים, על גילוי וחשיפ של "אל האהבה" בציור של ורמיר.

מה ההבדל בין מסגור משמר "רגיל" למסגור משמר לאקלים לא מבוקר?

 

    מסגור משמר (Conservation Framing) עונה על מספר קריטריונים:

 1. רמת החומציות (ה-PH) מותאמת לפריט עצמו. למשל, יצירות על נייר רגיל רצוי שיהיו ברמה של 8 - 8.5, בעוד צילומים בד"כ מומלץ ברמה 7. כלומר כול החומרים בתוך מכלול המסגרת יהיו ברמת ה-PH הנכונה.
 2. חל איסור שימוש בכול סוגי ה"מסקינג-טיפים" וסלוטיפים למיניהם.
 3. כול החיבורים של היצירה והמכלול, נעשים בדבקים הפיכים, כמו עמילן ארכיבאי,

 מטיל-צלולוז עם PH 7 ומעלה.

 1. היצירה עצמה אמורה להיות מחוברת לגב הפולדר ולא ל"פספרטו".
 2. הקצבוות החדים של "הפספרטו" שבמגע עם היצירה , חייבים לעבור ליטוש והחלקה על מנת שלא יגרמו לשחיקת היצירה.
 3. הצירים (hinges) שמחברים את היצירה לפולדר או לרקע, חייבים להיות חלשים יותר מהנייר היצירה. כך שבמקרה שהמסגרת נופלת, מה שיקרע זה הצירים ולא היצירה. לכן אנחנו מחזיקים סוגים רבים של נייר "יפני" (למעשה זה בד"כ (Mulberry Paper.
 4. מספר וטכניקת חיבור הצירים צ"ל מותאמת לסוג היצירה וגודלה. (יש טכניקות שונות).
 5. יש להרחיק את היצירה מהזיגוג, יחסית לגודל היצירה, רצוי לפחות 3-5 מ"מ בנקודה הגבוהה ביותר ביצירה. תמיד רצוי יותר מאשר פחות. הסיבה: בצד הפנימי של הזיגוג יכול להיווצר  תהליך עיבוי (קונדנסציה), כאשר נוצרים הפרשי טמפרטורה, כלומר טיפות מים זעירות יכולות להיות במגע עם המדיה והתשתית – מאוד לא רצוי!
 6. יש להתאים את סוג הזיגוג למדיה, לתשתית ומקום התצוגה, ולהשתמש במידת הצורך בזכוכית  מסננת קרינת UV, "פרספקס"  או פוליקרבונט.
 7. מסגרות מעץ חייבות לעבור איטום וייצוב מבפנים, כיוון שעץ גולמי מכיל ליגנין, שהופך עם השנים לחומצי (רע ליצירה).
 8. גב המסגרת חייב להיות סגור היטב למניעת חדירת חרקים , במיוחד זנב-זיף ("דג הכסף). נייר דבק או "מסקינג-טייפ" בהחלט לא מספיקים, הנייר נאכל בתאבון ע"י חרקים, ואז הם חודרים לתוך המסגרת וממשיכים לחגוג ללא מפריע, והמסקינג-טייפ מתייבש, משתחרר והחרקים יכולים להיכנס.
 9. מתלה המסגרת חייב להיות מחומרים יציבים (לא חוט/חבל פלסטי לבן שמתחמצן עם הזמן ונקרע ללא התראה), רצוי כבל פלדת אל-חלד עם או בלי ציפוי מגן.
 10. בצד האחורי התחתון צריכים להיות "מרווחונים" מחומר סינטטי (spacers), שמונעים מעבר ישיר של רטיבות מהקיר למסגרת ומשם ליצירה. ומאפשרים סירקולציה של אויר גם מאחור.

מורכבות מקצוע השימור

פניה שקיבלתי היום, הבהירה לי עד כמה אין מודעות למורכבות של מקצוע השימור והשיקום, של אמנות פלסטית. הנה מכתב הפניה כלשונה:

שימור ציור שמן מדנציג

למעלה אפשר לראות ציור שלא עבר שימור במשך כ 50 שנה, עם השנים הוא התכסה בשכבה עבה של לכלוך, ואובך והשתנה לגמרה לאומת הציור המקורי, כפי שהצייר צייר בזמנו. תהליך השימור כלל תיעוד, טסטים רבים, ניקוי זהיר, כאשר כול הזמן בודקים שלא לנגוע בציור המקורי , אלה להוריד רק את הלכלוך. אחרי כן מתחנו מחדש את הציור וציפינו אותו בציפוי מגן (וארניש). התוצאה מאוד מספקת -זה ממש להחזיר לציור את החיים שלו.

 

"גם וגם" באמנות עכשווית.

בשנת 2002 נתקלתי "במקרה" בתערוכה מרתקת של ינקה שוניבר –Yinka Shonibare,

במוזיאון ישראל. התערוכה הייתה ססגונית, אסתטית ועם זאת עם מסרים חברתיים ואנושיים מובהקים. להוכיח, לנו שאפשר "גם וגם".

 

התגלה ואומת רישום חדש של וינסנט ואן גוך,

התגלה ואומת רישום חדש של וינסנט ואן גוך, חשיפתו הובילה למעשה לאימות,  של רישום "מונמארט" נוסף. 

יוהנס ורמיר וקרלו דולצ'י -שני אמני מופת שנשכחו והתגלו מחדש

אתם בטח זוכרים את הסיפור על הצייר ההולנדי יוהנס ורמיר מדלפט (הנערה עם עגיל הפנינה), שנחשב לאמן חשוב ומוערך בתקופתו, נעלם לגמרה למשך כמאתיים שנה והפך שוב לאחד האמנים המשמעותיים ביותר החל מהמאה ה-19 ועד היום.

דבר דומה קורה עם אמן החצר של משפחת מדיצ'י - קרלו דולצ'י – Carlo Dolci,

שחיי בפירנצה (Florence) במאה השבע עשרה, נחשב שם לאמן החשוב ביותר בתקופתו.

"צרת רבים... חצי נחמה" עובדות חדשות.

אמרה ידוע היא ש"צרת רבים... חצי נחמה". אז לאמנים מבינכם, שלגביהם האמרה תופסת, חשוב שתדעו: זה בדרך כלל לא באשמתכם , וגם לא בגלל שנהייתם פחות טובים, ואפילו לא בגלל שאינכם עושים שווק נכון.

סביר להניח, שזה בגלל ש"האקלים האמנותי" השתנה באופן שאומנים "מבוקשים", מגיעים למחירים שרק מיליארדרים (ולא סתם מיליונרים) יכולים לרכוש את יצירותיהם, ומצד שני את הדור הצעיר הנוכחי, אמנות פלסטית לא מעניינת. 

על תהליך השיקום של "סלווטור מונדי" של לאונרדו דה וינצ'י, (זה שנמכר ב 450 מליון דולר)

פוסט שלישי (ואחרון) על הנושא.

בשנת 2007 דיאנה דוויר מודסטיני -  ,Dianne Dwyer Modestini , זכתה לקבל לאחריותה את שיקום הציור המדובר ביותר בשנים האחרונות.

כדור הבדולח, בפינה הימנית של הציור אחרי השיקום.

"סלווטור מונדי" של לאונרדו - תהליך האימות של היצירה -פוסט שני שמתייחס למכירה השערוריתית

 

 

Leonardo da Vinci's painting 'Salvator Mundi' at auction in New York on Nov. 15, 2017.

Andy Rain — EPA-EFE

 

"לאונרדו" ב 450 מיליון דולר, הסיפורים מאחורי הקלעים, על המכירה השערורייתית של הציור האחרון של לאונרדו דה וינצ'י שהיה בידיים פרטיות, ה (Salvator Mundi ("savior of the world" in Latin .

ב 21 בנובמבר השנה, פרסם המנהל הפורש של מוזיון ה"מטרופוליטן" בניו-יורק, טומאס קמפבל, Thomas Campbell, את הצילומים של היצירה לפני הרסטורציה המסיבית:

 

הפוסט הזה מוקדש לכול האמנים המתוסכלים (ורבים מכם בצדק) על כך שיצירתם לא זכתה לכבוד , להערכה ו/או למחיר הראויים.

סוף כול סוף, אחרי עשרות שנים של דחייה ועלבונות. אמנית אמריקאית ממוצא קובני

   Carmen Herrera, טועמת את טעם התהילה – וזאת בגיל 101!

קארמן, ציירה יובל וחצי, ציירה וציירה  אבל רק בגיל 89 (!) מכרה את יצירתה הראשונה.

ועתה, בגיל 101 הגיעה סוף סוף ההכרה האמתית באומנותה. 

 

 

 

בעולם המסחר המוטרף של אמנות, הכול ניראה אפשרי.

למרות ההאטה הכללית, במסחר באמנות, (ממוצע כלל עולמי ירד ל 5 מיליון דולר לאוסף - כמחצית  מלפני מספר שנים) מחירי יצירות בודדות בנסיקה מתמדת.

אמדאו מודליאני, הוא אחד הציירים האהובים עלי. והנה, סוף כול סוף, חבר למועדון המכובד מאוד,  של האמנים שיצירותיהם נמכרות  בסכומים בני 9 ספרות , בדולרים כמובן – לא שקלים.

ביום שני בלילה, נמכר במכירה פומבית של כריסטיס, ציור הערום של מודיליאני, בסכום של 170.4 מיליון דולר. הציור נרכש על ידי המולטי מיליונר הסיני (נהג טקסי לשעבר) Liu Yiqian, אחד האספנים הסינים המשפיעים ביותר על האמנות הסינית הקלאסית, ועתה גם על האמנות הבינלאומית.

אגב, כול רכישותיו של ליאו יינג, מוצגות  בשני מוזאונים פתוחים וחופשיים לקהל הרחב.

ועוד נתון חשוב, המחיר הזה הוא המחיר השני בגודלו ליצירה שנמכרה במכירה פומבית.

ובכך, הפך הציור של מודליאני, לציור העשירי בעולם שהשיג מחיר בן 9 ספרות במכירה פומבית.

ובלשון לא מתמטית, עד עתה, היו רק 9 תמונות, שעברו את סף ה 100 מיליון דולר. 

יצירות מופת בשווי של מאות מיליונים ,הוחלפו בציורים מזויפים בשבע מוזאונים וגלריות ברחבי בריטניה.

אבל,הפעם לא מדובר בפשע!

   רבותי, מדובר  במשחק של ציד אוצרות, מרתק  יותר מה"פוקימונים"!

האם גנבו את רוב הציורים בתערוכה זאת? למעשה לא....

 

"סגנון לואי" :מסגרות צרפתיות, בין 1610 – 1792, תערוכה במרכז "פול גטי" בלוס אנג'לס

מה עושה את המסגרות הצרפתיות "צרפתיות"?  התערוכה הדידקטית  מתבססת על האוסף הגדול של מכון "גטה". התערוכה  היא תולדה של  מחקר נרחב שנעשה  על המסגרות המגולפות בצורה נפלאה והמצופות זהב.

הגדרה של אמנות מודרנית ע"י אסד עזי

היום שמעתי את ההגדרה הטובה ביותר לאמנות  מודרנית, מפיו של הצייר אסד עזי,  עזי יליד שפרעם חי ויוצר ביפו, ורואיין לערוץ 33 של הטלוויזיה.

עזי אמר: "הדבר שמבדיל בין האמנות הקלאסית לאמנות מודרנית הוא, שבאמנות מודרנית אינך יכול לדעת אם זה אמנות טובה או רעה".

הגדרה גאונית בתמצות שלה!

כל הכבוד לאסד עזי.

 

האם ציור של רמברנדט,  שאבד לפני שנים רבות,  וצויר בהיותו עדיין נער, נמצא בניו-ג'רסי?

ציור השמן הקטן שצויר על לוח עץ, נמכר פי 1000 (!) מההערכה הראשונית, וזאת בגלל ההיתכנות שהוא חלק מהסדרה הראשונה של רמברנדט על חמשת החושים, סידרה שרמברנדט הצעיר צייר  עוד בהיותו סטודנט בסטודיו של הצייר ההולנדי פיטר לסטמן. 

תגידו, כמה שווה  דולר אחד ?

במכירה פומבית של Sotheby  בלונדון, נמכר הציור האייקוני של אנדי וורהול, תמורת  32.8 מיליון דולר. המחיר הזה הוא שיא חדש עבור עבודותיו  של האמן הזה.

למעשה אנדי וורהול,  צייר סידרה שלמה של ""one dollar bill, וזה הנוכחי הוא הראשון שבסדרה זו,

והוא  גם היחידי שצויר כולו בידו של אנדי, כל האחרים הם שילוב של הדפס וציור או רק הדפס.

הרצת מניות, לא חוקי בבורסה, מקובל באמנות.

הרצאה  שזאת  כותרתה, העברתי במסגרת מט"י חיפה ובבית אבא חושי, בפני קהל שוחר אמנות

זיפני אמנות –הנבחרת הבין לאומית.

תערוכה מרתקת על הטכניקות והפסיכולוגיה ב"יצירותיהם" של מיטב זיפני האמנות בעולם, חלקם זכו לתהילה של ממש!

מחירי "הזדמנות"(אעלק) - מטורפים, במכירה של הדפסים בבית המכירות "בונהם".

זה לא פעם הראשונה, וכנראה לא האחרונה שאני כותב על הטירוף המחירים של יצירות אמנות.

והפעם על מחירי שעתוקים (Reproductions).

הכותרת של הכתבה במקור הייתה: "המכירה של הדפסים בבונהם, הציעה הזדמנות פנטסטית לאוהבי אמנות לרכוש יצירות אומנות של כמה מהציירים הגדולים ביותר בעולם במחירים סבירים"

וזה היה ציטוט!

לקח לי חמש דקות להירגע מהצחוק הרועם ואחרי זה עוד עשר דקות  מהבכי קורע הלב שהכתבה גרמה לי, כי איפה הם ואיפה האמנים שלנו שהיו "מתים" שיקנו את היצירות המקוריות שלהם במחירים של הרפרודוקציות  הללו.

הבא נראה מה זה מחירים סבירים אליבא דה בונהם:

המכון לאמנות של שיקגו מציג תצוגה דידקטית – האמנות והמדע בציור של רנואר (Renoir)

עד ה 27 לאפריל 2015 תוכלו לבקר במכון לאמנות של שיקגו לראות תצוגה נדירה שהינה תוצאה של  מחקר עכשווי

 

27 שנה בשביל לשקם את "שערים לגן העדן" !

אגב, הכינוי הזה ליצירה ניתן על ידי מיכאלאנג'לו בכבודו ובעצמו .

   עכשיו עם סיום התהליך "הקצרצר" – היצירה לא תחזור למקום המקורי שלה בבטיסטרי (baptistery) של פלורנס,(פירנצה),אלה תוצג במוזאון של פלורנס - Museo dell'Opera di Santa Maria del Fiore. וזאת על מנת לשמור עליה שלא תיפגע שוב מהשפעות המזיקות של גשם חומצי, זיהום אויר וונדליזם של בני האדם.

רסטורציה של הדפס "הכרזה על הקמת מדינת ישראל".

המאיר המפורסם ארטור שיק עשה מלאכת מחשבת.

כמה זמן לוקח לשקם את  יצירת האמנות?

 זאת השאלה קבוע שאני נשאל, רסטורציה של ציור לוקח לנו בדרך כלל  בין 8 ל 12 שבועות, לפי מצב היצירה ומורכבות תהליך השיקום והשימור.

קורבט !!!!

רוב הגברים ששומעים את המילה "קורבט" מיד רואים בעיני רוחם את הדבר הבא:===

תמצית המאמר מ - Scientific American על נושא ההתפתחויות המדעיות  בשימור ושיקום (רסטורציה) אמנות. 

ההיסטוריה של שימור אמנות ארוכה כמעת כמו ההיסטוריה של האמנות עצמה.

בקפלה הסיסטינית, ציורי הפרסקו של מיכאלאנג'לו טופלו כבר אחרי מספר עשורים מסיומם - בגלל נזקי מים שיצרו משקעים לבנים על פני ציורי הקיר, הם טופלו על ידי שמן פשטן, אך פתרונות כאלה היו למעשה  "קוסמטיים" בלבד ולא באמת פתרו את הבעיה שנוצרה. הם חסרו את הידע המדעי שיש לנו היום. המשמרים של תקופתנו מנצלים את ההתפתחות העצומה שיש בתחום המדע בכלל לטובת שימור ושיקום יצירות האמנות.

תערוכה -יונת השלום הירושלמית -חוויה מיוחדת.

פרופסור מרטין גרוס – רופא שיניים מומחה לשיקום, מרצה וגם פסל.===

לוח שנה ישן ב 210 אלף דולר?

בסוף אוגוסט הייתה מכירה פומבית לא שגרתית בדנוור ,מדינת קולורדו בארה"ב.

למרות שעיתוני הכלכלה מספרים על מצב כלכלי קשה בארה"ב, התוצאות של מכירות הפומביות השונות מראות את ההפך, שיאים נשברים כל שני וחמישי

שבע הציורים היקרים ביותר בעולם

שבע הציורים היקרים ביותר בעולם

אגרטל עם חמש עשרה חמניות שצויר על ידי וינצט ואן גוך בשנת 1888, נמכר מאה שנה מאוחר יותר, בסכום שנחשב אז כ"מטורף", סך של 40 מיליון דולר. פי 3 מהשיא הקודם!
זאת הייתה גם פעם הראשונה שצייר "מודרני" נמצא במקום הראשון. וכך החל עידן חדש של מחירים מסחררים במכירת יצירות אמנות פלסטית. במכירות פומביות והן במכירות פרטיות.
כיום 5 מתוך ה-7 המקומות הראשונים מוחזקים על ידי אמנים המוגדרים כמודרניים. ===

מה רק בתל אביב יש תערוכות "איור"

איור (אילוסטרציה) וגרפיקה,  זה אמנות לשמה או "אמנות שימושית"?

"כשרות" בחירת הזוכים בענפי האמנות 

לאוהבי האמנות בארץ,

אני מביא כלשונו, את המכתב הגלוי של דב פרימרמן, איש יקר, אוהב אמנות ובעל ידע רב בתחומי תרבות נרחבים. אני מזמין אתכם לקחת חלק במחאתו האמיצה. כן זה לא פשוט לצאת נגד הממסד האמנותי.

שלכם מיכאל 

"מדריך קארו" להצלחה לאמן הפלסטי

מוזיקאי מוכשר מאוד, זוכה כמעט תמיד למלגות ,קידום, פרסים והכנסה נאה ברמה ארצית ואף בינלאומית. חוקר אקדמאי שבולט בכישוריו, יזכה להכרה והוקרה על הישגיו שיתבטאו בדרך כלל גם בגמול כלכלי. והסיבה היא שבמוזיקה ובמדע אי אפשר לזייף ועדיין לשכנע את "המאזינים" שזה יצירה נפלאה...

מוזיקאי מוכשר מאוד, זוכה כמעט תמיד למלגות ,קידום, פרסים והכנסה נאה ברמה ארצית ואף בינלאומית. חוקר אקדמאי שבולט בכישוריו, יזכה להכרה והוקרה על הישגיו שיתבטאו בדרך כלל גם בגמול כלכלי. והסיבה היא שבמוזיקה ובמדע אי אפשר לזייף ועדיין לשכנע את "המאזינים" שזה יצירה נפלאה...

לא כך בתחום האמנות הפלסטית. ודאי תוהים אתם מדוע נדיר כל כך לראות אמנים שבולטים בכישרון שלהם וגם זוכים בקמצוץ הפרגון וההכרה שלכל הדעות מגיעה להם.

אתמול זה קרה שוב.

נכנסתי לאתר של אוצרת, מורה ואספנית אמנות שאני מעריך את פעילותה ולתדהמתי מצאתי אתר באנגלית בלבד, אין עברית- כלום! מדובר באישה ילידת הארץ בעלת שם פרטי ומשפחה הכי עברי שיש, אבל אין עברית.===

10 ההדפסים היקרים של שנת 2013:

למרות שאני ממש לא סוחר אמנות,  מרתק אותי מאוד "שוק האמנות", לא בשביל להשקיע, אלה דווקה בגלל האי-רציונאליות שלו. שוק האמנות דומה לשוק המניות, רק עוד יותר פרוע.

הנה דוגמה , תנסו למכור בארץ הדפסים על נייר, רוב סוחרי האמנות יגידו לך שקשה מאוד למכור הדפסים, גם של אמנים חשובים. אז הנה נתונים מאלפים שהוכנו על ידי חברת "ארטפרייס".

 

10 ההדפסים היקרים של שנת 2013:

עוד מונה ליזה אחת וגמרנו.

בטייפי, בירת טאיוון, מוצגות 129 יצירות אמנות, במסגרת תערוכה: "המיתוסים של מונה ליסה של לאונארדו". בצילום אפשר לראות "מונה ליסה" שמיוחסת לצייר הצרפתי ממוצא פלמי Ambroise Dubois. שחיי בין 1542 ל 1614, והנה למרות שיודעים שאין זה המקור של לאונרדו, בכול זאת ההעתק הזה שווה הרבה מאות כסף.===

לתייר המזדמן ולתושב המתלונן - קצת על תרבות בחיפה

חמש והמלצות  לחברי, ותדעו שהסדר הוא אקראי לחלוטין - לא מדורג לפי רמת הנאה שלי:===

לתלות תמונות –זה נשמע הכי טריוויאלי שאפשר- מה הבעיה?

אם הייתם יודעים כמה פעמים הביאו לנו לתקן ציורים ומסגרות עתיקות וחדשות, שנפגעו אנושות רק בגלל האופן שבו תלו את היצירה על הקיר, אז גם אתם הייתם כותבים ומסבירים לחברים שלכם על כך, על מנת שזה לא יקרה גם להם.

אגב אלה שהם "טכנאים – בעלי ידי זהב" יכולים בהחלט לדלג על הפוסט הזה.

הספר פרשת רמברנדט של דניאל סילבה

ספרי בלשים וריגול זו לא הספרות שאני רגיל לקרוא, אבל חברי גרא, אמר לי שמאוד כדאי, כי הגיבור הראשי הוא רסטורטור (משקם) של ציורים. זה טיעון שכבר לא יכולתי לעמוד כנגדו.

איור – (אילוסטראציה) זה אמנות לשמה או

 אני הולך להגיד את זה בצורה פרובוקטיבית:

 לפי דעתי אמני האיור וכן הגרפיקאים  נדרשים למיומנויות גבוהות יותר מ"סתם אמנים".===

קריאה לאמני איור, רישום וגרפיקה אמנותית.

הנכם מוזמנים להציג מועמדותכם לתערוכה  במסגרת פרויקט "דרכי אמנות"

בשורה משמחת לאוהבי ואן גוך

נמצא ציור גדול וחשוב של הצייר ההולנדי וינסט ואן גוך שצויר ב1988 ושכן תקופה ארוכה בעלית גג של אספן נורווגי===

הקהל מתבקש לתרום 1,000,000 € או לבוא לקארו....כמה עולה לשקם פסל!

מוזיאון הלובר בפאריז פנה לקהל הרחב לגייס את הסכום הזה לצורך שימור ה""Nike, פסל "הנצחון המכונף של סמוטראסה".

אצבע שבורה בפסל בן 600 שנה .

פירנצה -. תייר אמריקאי שבר, כנראה בטעות, אצבע בפסל בן 600 שנה, של מרים הבתולה במוזיאון בעיר. 

חברי סולומון לבייב הינו זן נדיר של אמן, קודם כל הוא

זה שהוא פסל וצייר מוכשר ביותר, זה טוב ויפה אך לא נדיר מאוד.

חוויה רוחנית

במוצאי שבת היה לי העונג להשתתף בפתיחת 3 תערוכות חדשות במוזאון טיקוטין לאמנות יפנית, כאן אצלנו בחיפה.

היום לפני 126 שנה נולד האמן מרק שאגאל.

אחד האמנים החשובים של המאה העשרים, יהודי, יליד רוסיה הלבנה, שחיי ופעל רוב ימיו בצרפת.

התכשיטים הם החברים הטובים של כל אישה – (ומה אתנו הגברים?)

מדי פעם אני מציע לכם כאן טיפים והמלצות בתחומים שונים, כתבנו על תמונות וספרים והפעם ראיינתי למטרה זו את יבגניה צ'רנומז, גמולוגית ומעצבת תכשיטים.

ש: מבחינתי תכשיטים הם יצירות אמנות לכול דבר, ספרי לי מה מייחד את התכשיטים .===

פריט ישן עם תג המחיר הצנוע של 3 דולר, הפך לפריט נדיר ביותר וכך גם מחירו.

חובב מציאות קנה את קערה קטנה  בשנת 2007 בשוק רחוב. עבור סכום של כ 3 דולר.

צעצועים למבוגרים - לא מה שחשבתם.

חברת מכירות פומביות אינטרנטית "אוקשיונאטה"  ערכה מכירה פומבית של צעצועי פח, דובונים, בובות של חברת Steiff הגרמנית ובובות לאספנים. כול הפריטים בני 50 שנה ויותר.

פטר הקדוש עשה את זה פי עשר !!!

תמיד מרתקות אותי תוצאות הזויות של מכירות פומביות.

אוסף מכובד של ליטוגרפיות של אלפונסו מוחה, מוצא למכירה 

אלפונסו מוחה (יליד צ'כוסלובקיה, 1860-1939), הסדרה  "ארבע עונות", צוירה ב 1896. הסדרה מורכבת מארבע ליטוגרפיות מודפסות בצבעים על ידי Champenois, פריז. כול אחת כ 54 על 105 ס"מ. הליטוגרפיות עברו שימור/שיקום על ידי תהליך שמכונה "ליינינג" ע"ג נייר יפני. הערכת המחיר של הסדרה היא  בין   $ 60,000 -  $ 80,000 ===

קטלוג אמנות בשחור לבן במחיר מציאה של $ 15,000 !!!

ידיעה מעניינת התפרסמה ב"ניורק-טיימס":===

שימור או שיקום? Conservation or restoration? רסטוראציה או "פרזוורציה"?

הפלקט הזה (אגב היה מרתק) מתמצת בתוכו את הבלבול, הדואליות וחוסר העקביות שיש בין אנשי המקצוע בנושא של תחזוקת אמנות. ===

בספרות המקצועית עד שנות ה 90 של המאה הקודמת, כלומר עד לפני כ 20 שנה, עשו לרוב הבדלה ברורה בין שיקום ושימור של אמנות. התייחסו לשימור - conservation כמכלול התהליכים לעצירת בלאי או נזק לשכיות החמדה  ולנכסי התרבות, באמצעים שונים. אמצעים שכללו בעיקר פעילות של מניעה ומעט מאוד התערבות פעילה כמו למשל ציפוי מגן (וארניש – varnish) לציורים שאינם מוגנים בזכוכית.

אני מקנא בעמיתי בארה"ב

אני מקנא בעמיתי בארה"ב, לא בגלל שהם חיים "שם" ,ממש לא, וגם לא בגלל רמת המחירים שבעל מקצוע ברמה שלי מקבל שם בלי למצמץ. אני מקנא בגלל שתפיסת ה"כדאיות " לבצע שימור נאות ליצירת אמנות היא שונה מהממוצע בארצנו שבה כולנו חכמים ויודעים יותר טוב מכול אחד אחר מה נכון ומה לא.===

ספרים רבותי ספרים- טיפים והמלצות לשמירת ספרים יקרי ערך ובכלל.

       בין שכיות החמדה שכדאי מאוד לדעת איך לטפל בהם נכון, נמצאים כמובן  גם ספרים.

יש ספרים שהם נדירים ויקרים מאוד מבחינה אספנית וכספית, אך יש הרבה ספרים שהערך הוא בעיקר רגשי. לדוגמה ספרים עם הקדשות של סופרים או הקדשות מאנשים חשובים, ספרי תפילה משפחתיים ועוד.===

מחיר הטעות- על כול שקל שתשקיעו בשימור נכון, תחסכו 10 !

 

ולהפך עם תעשו את הטעות ותזניחו את מה שבאמת חשוב לכם, מחיר הטעות יהיה במקרה הטוב - הוצאה כספית גדולה או במקרה היותר גרוע - תאבדו את היצירה לגמרי.
"יקר לי" -  זה התירוץ הנפוץ ביותר לא לטפל נכון או לא לטפל כלל ביצירות שלנו.
כמה שזה מוזר, אבל לפחות פעם בשבוע אני אומר ללקוחות שבאים להתייעץ איתי ,שלא כדאי להם לבצע שימור או שיקום ליצירה שאני בודק.
 והסיבה היא, כי עלות השימור יותר גבוהה  מערכה המסחרי של היצירה. ===

למה ומדוע כדאי מאוד לבצע תיעוד של היצירות בביתכם?

עם חלילה נגרם נזק, כמו במקרה של שרפה, הצפה או גניבה, ליצירות שלכם, יש חשיבות רבה ביותר לתיעוד נכון.===

איך עבודת שיקום חובבנית – הרסנית, מקדמת את ענייני.


החשיפה והפרסום והכותרות  הפנטסטיים שזכתה הציירת החובבת ססיליה גימנז (Cecilia Gimenez) בת ה80+ מספרד, אחרי שהרסה פרסקו דתי בכנסיה קטנה, עשתה לנו, המשמרים,יחסי ציבור מצויינים.===

 

מה אתה מבלבל אותי עם אתיקה, אני רוצה שהציור יראה ישן!

הרסטוראטור הצרפתי המפורסם הורסין דאון (Horsin Deon) כתב בשנת 1851 (!) על המדיניות בנושא השימור בלובר, פאריז:
"אני יכול להבין שהחובבן הרומנטי אוהב את ה"חלודה", הערפול והאובך של הוארניש הישן, כי הוא משמש כווילון מאחוריו הוא יכול לראות מה שהוא משתוקק. "יתכן ואני אמצע מתחת קרום הזוהמה - יצירת מופת".

על מי אנחנו עובדים?

כאשר מציעים לך יצירה שמתוארת:  "שמן על נייר מוצמד לבד", דע כי זהו שם קוד לאסון שימורי, שלצערי נפוץ במחוזותינו.

המניע הוא (ודאי ניחשתם) כמובן כספי.

 פעולה זו של "התעללות" ביצירה באה כדי לשדרג אותה  כביכול למעמד של "כמעט ציור שמן על קנבס".

אז מה הבעיה?===

ראיון עם האמן ויקטור ליפקין לרגל תערוכה מיוחדת בבית האמנים בחיפה

 

ויקטור ליפקין, אמן ישראלי עטור פרסים בינלאומיים שגאה להיות יהודי לאומי, ציוני בלי מרכאות. מחובר לארץ ישראל בכול נימי נפשו- וכן, הוא לא דתי במובן של סממנים חיצוניים. ===

החולה (הציור) מת, ולפעמים זוהי דווקא הזדמנות להצילו!

 

הפרדוקס הזה עובד כאשר המצב כול כך גרוע ונואש, שבעצם אין מה להפסיד, "כי יותר גרוע לא יכול להיות", דבר שמאפשר לנו ליישם את האמרה הנדושה של המאמנים : ''תנסו, לכול היותר זה יצליח!'' === 

לעתים רחוקות אני נהנה ולעיתים נדירות מידי אני זוכה להתרוממות רוח מביקור בתערוכה. השבוע זכיתי לחוויה זו.

 

אוקסנה היא תופעת טבע, ספורטאית מקצועית לשעבר, שלמדה מנהל עסקים ב"רוסיה" ומעולם לא למדה ציור ואף לא רשמה, כלום, נאדה. עד שיום אחד, (כבר בארץ), כאשר רצתה לקשט מעט את ביתה ולא הייתה לה את האפשרות לרכוש, לא ציור מקורי ואף לא הדפס פשוט, לקחה צבעי מים וציירה על קירות המטבח, ומאז כמו אחוזת אמוק היא אינה יכולה להפסיק. ===

אופקים חדשים מבקרים בחיפה


דבר האוצר: תודות לשת"פ יוצא דופן בין אחד אספני האמנות החשובים בארץ, מר בידרמן אפרים מכפר שמריהו ו"קארו אמנויות", מוצגת תערוכה מוזיאלית בגלריה פרטית. התערוכה "אופקים חדשים מבקרים בחיפה" שכולל מבחר של 24 יצירות מקוריות של 18 מהאמנים המובילים של הקבוצה. תיפתח במוצ"ש ה 25 לספטמבר, (למוזמנים בלבד) ותהיה פתוחה לקהל הרחב עד ה22 לאוקטובר. ===

להרוג תמונה ולנוח- מה עלול לעשות שיקום חובבני.

"איך להרוס ציור  ללא תקנה בכלי כלות"

אחד המקרים החמורים ביותר בהיסטוריה של שימור ושיקום אמנות (קונסרבציה ורסטוראציה)

מענק של המוסד לשימור ע"ש פול גטי יעזור לשקם את הציור של ווסארי - Giorgio Vasari ולהכשיר את הדור הבא של מומחים לשיקום ציורי פאנל

( ציור על גבי לוחות עץ).

אומנות ההדפס- אמני סדנת ההדפס

קארו אמנויות גאה להזמינכם לתערוכת אומנות ההדפס- אמני סדנת ההדפס "עין כרמל"  ===


טרוי - בניית אתרים