0544-662888
רשימת שירותינו המקצועיים

הבלוג שלי

מיכל אחסון משמר ("Conservation") שאמור היה לשמור על מסמך יקר, גרם לנזק!


מיכל אחסון "Conservation"  שאמור היה לשמור על מסמך יקר, גרם לנזק!

הגיע אלינו לקוח עם תעודת הדוקטורט בהנדסת מכונות, מאוניברסיטה באיטליה, והתעודה נפגע קשות מרטיבות כתמי מים, נזילות דיו ובעיקר מעובש!

התעודה הודפסה ובחלקה, כמקובל גם נכתבה, בכתב יד, על גבי קלף (פרגמנט).

התעודה הייתה מכוסה בכתמי עובש פעיל משני צידי הקלף, כתמי מים, חלודה ועיוות קשה עקב השפעת המים, ונזילת הדיו של החתימות.

וכאן מתחיל הסיפור המעניין: לפני מספר חודשים דניאל  החליט, שהוא צריך לשמור יותר נכון על תעודה יקרת הערך שלו, עד אותה העת, התעודה אוכסנה במגירה, עם מסמכים שונים.

הוא הלך לחנות צורכי אמנות, ורכש גליל פלסטי עם מכסה, שמיועד לשרטוטים, והכניס פנימה את התעודה, שהייתה באותה העת בסדר גמור.

והרגיש מאוד טוב עם זה "שעכשיו התעודה מוגנת כמו שצריך".

אחרי מספר חודשים פתח את הגליל, ככה רק בשביל לראות שהכל בסדר, ונדהם לגלות את הנזק שגרמו המים שהצטברו בתוך הגליל!

בטח תשאלו איך המים חדרו פנימה? אז לתופעה הזאת אני קורא ,אגירת לחות", וזאת בדיוק הסיבה שאסור לעטוף יצירות או פריטים  חשובים עם "ניילון" (בד"כ זה פוליאתילן) .

מה שקורה שהמיכל הפלסטי לא  באמת 100%  הרמטי, וכאשר הטמפרטורה בו עולה, מקצת האוויר שבמיכל יוצא החוצה גם דרך סדקים קטנטנים או במקרה הזה, דרך  ההברגה של מכסה המיכל.

כאשר האוויר שבמיכל התקרר והתכווץ, חדר אוויר לך פנימה, עוד התקררות ונוצרת התאבכות של טיפות מים מקרוסקופיות (קונדנסציה) על דופן המיכל,  התהליך הזה חוזר על עצמו כל פעם שיש שינוי  בטמפרטורה, עד שהטיפות הזעירות מצטברות לטיפות מים רגילות.

שיקמנו את התעודה  ושימרנו אותה בתהליך של כימוס ( encapsulation) בו עושים רגולציה לקלף, ללחות יחסית רצויה - במקרה הזה, של 40-45% של RH, וסוגרים אותו הרמטית, בלחות הזאת בין שני לוחות פוליאסטר ארכיוני (archival ) שמכונה גם "מיילר" (myler).

ומדוע זה קריטי, נושא  RH הנמוך? בגלל שרוב סוגי העובש לא מתפתחים בלחות מתחת ל 55% RH!

תהליך הזה הוא הפיך, כלומר אפשר להוציא את המסמך, בכל עת, והוא מוחזק במקומו ע"י חשמל סטטי.

כאשר הטכניקה הזאת מיושמת במקומות שיש בהם בקרת אקלים טובה, נהוג לחתוך את הפינות של ה"כימוס", על מנת כן לאפשר זרימת אוויר פנימה והחוצה.

אם נשארתם עדיין עם שאלות לגבי בעיות שימור, מוזמנים לכתוב לי.

שלכם, מיכאל

 התעודה אחרי השיקום

חזרה לבלוג

טרוי - בניית אתרים