0544-662888
רשימת שירותינו המקצועיים

הבלוג שלי

תיקון ציור פגוע מאוד.


תיקון ציור פגוע מאוד.

איך מתקנים ציור שבמצב כל כך נורא?

התשובה היא כמובן: מאוד בזהירות!

איך בכלל הציור הגיע למצב הזה?

הסיבה העיקרית להידרדרות הציור הייתה שהוא צויר ללא "ג'סו" (צבע יסוד לציורי שמן) ועוד על גבי לוח קרטון.

תפקיד צבע היסוד הוא קריטי, הוא מאפשר ספיגה מבוקרת , חלקית, של שמן הפשתן (או שמן פרג) מצבע השמן, בתוכו, וכאשר שמן הפשתן "מתפלמר" (סופח אטומי חמצן, והופך לחומר חדש מבחינה כימית, יציב וחזק מאוד) נוצר חיבור חזק בין שכבות הציור השונות.

שכבות הציור הן: התשתית, שזה יכול להיות קנבס, לוח עץ, קרטון, מזונית ועוד. צבע היסוד (הג'סו), שכבות הציור עצמו וציפוי המגן (הוורניש).

לא רק שלא היה צבע יסוד שיחבר בין התשתית לשכבות הצבע, אלה שחלק גדול של השמן נספג בתוך הקרטון ולא נשאר מספיק חומר מקשר בין חלקיקי הפיגמנט שבתוך הצבע!

כמו שרואים בצילומים, הציור פשוט מתפורר, נפילות נרחבות, התרוממות פאזל הציור לאורך הסידוק הנרחב. כל נגיעה או טלטול של היצירה גורמת לעוד נפילות צבע.

תהליך תיקון הציור:

כרגיל אנחנו מתחילים בתיעוד היצירה, דיאגנוזה ואז טסטים לתהליכים המיועדים, כלומר, אנחנו בודקים נקודתית (בדרך כלל על היקף היצירה, שמוחבאת תחת המסגרת), את השפעת התהליכים המתוכננים על היצירה.

במקרה הנוכחי, המשימה הראשונית הייתה לייצב את היצירה, ולקבע את החלקים ש"עומדים ליפול", במקרה הזה, הדבר נעשה ע"י דבק מופעל חום שנקרא Beva 371, חיממנו כל פעם אזור קטן ביצירה, לטמפרטורה של 78-80 מעלות צלזיוס, ולחצנו עם ספטולה את חלקיקי הפאזל לתשתית, על מנת שיתחברו חזרה עם הדבק המיוחד. החום הספציפי הזה הופך את הצבע לגמיש שמאפשר ליישר אותו.

כאשר כל הציור היה מיוצב, אפשר היה להתחיל למלא את החוסרים בתערובת שאנחנו מכינים במיוחד. השלב הבא היה תיקוני צבע באזורים בהם אין צבע. האתיקה דורשת שאנחנו נשלים צבע רק במקומות שיש חוסר ולא יותר!

השלמנו את תיקון הציור עם ציפוי מגן. את היצירה החזרנו למסגרת המקורית אך הוספנו הגנה נגד רטיבות מאחור.

והנה הציור המתוקן.

הציור אחרי תהליך התיקון

 

 

חזרה לבלוג

טרוי - בניית אתרים