04-866-11-77
רשימת שירותינו המקצועיים

הבלוג שלי

"לאונרדו" ב 450 מיליון דולר, הסיפורים מאחורי הקלעים, על המכירה השערורייתית של הציור האחרון של לאונרדו דה וינצ'י שהיה בידיים פרטיות, ה (Salvator Mundi ("savior of the world" in Latin .


וכך ניראה הציור כפי שנמכר בכריסטי אחרי הרסטורציה:

 

  • (כהמשך לסיפור שעורר טומאס קמפבל, אביא בפוסט הבא את הסיפור של הרסטוראטורית ששיקמה את הציור.)
  • טומאס קמפבל כתב, שהוא מקווה, כי הקונה ששילם 450 מיליון דולר בשביל התמונה של "ישו המושיע", מבין את ההשלכות של השיקום שעברה התמונה.
  • בתגובה כתב רוברט סימון, שקנה את הציור ב 2005, לפני שזוהה כציור של לאונרדו ולפני שנמסר לשיקום: "מר קמפבל הינו איש מרושע ומפיץ מידע חולני".
  • תגובת מר קמפבל היתה: שהוא אינו מותח ביקורת על הרסטורטורית אלא "פשוט מציין את העובדה שהציור עבר שיקום מסיבי" וכנראה שיש כאן רגישות יתר...
  • לפי דף האנסטגרם של קמפבל, ניראה שהייתה גם התכתבות חריפה בין לואי גאוזר – יו"ר משותף של בית המכירות "כריסטיס", שמכרה את התמונה, שציין "שכריסטיס לא צריכה להתייחס לתוקפנות העלימה של קמפבל".
  • בעוד שקמפבל כתב "שהתייחסותו הינה תגובה לגיטימית למחיר הבלתי רגיל שהיצירה נמכרה בעבורו."
  • המכירה של "סלבטור מונדי", שאכן נחשבת על ידי רוב המומחים כיצירה של לאונרדו דה-וינצ'י, ושצוירה  בסביבות שנת 1500. שבה והציתה מחלוקת המשמעותית ביותר בשנים האחרונות. מעבר למחיר העצום והלבטים לגבי האוטנטיות שלה, היו בהחלט תהיות גם לגבי המידה של תהליכי השיקום וכמה באמת נשאר מהציור המקורי של לאונרדו. מומחה ידוע מהמזרח הרחוק העריך שמה שאנו רואים היום זה רק כ 20% מהציור המקורי וכול השאר זה חדש!
  • אחרי שרוברט סימון קנה את הציור ב 2005 עבור 10000פאונד, הוא מסר את היצירה לרסטורטורית  דיאנה דוור מודסטיני (Dianne Dwyer Modestini) וזו החלה לעבוד על היצירה ב 2007.
  • מר סימון אמר בתגובה למה שכתב קמפבל "מר קמפבל יכול לסמוך על היושרה המוחלטת, הצניעות וכבוד שגברת מודסטיני הביאה לעבודתה על שיקום היצירה, ושיש לה את הרמה הגבוהה ביותר של אתיקה מקצועית של מקצוע השיקום.
  • ובאותו הקשר, להלן תקציר מאמר שהופיע ב"טיים" הלונדוני:

בשביל יצירה ששווה קרוב לחצי מיליארד דולר, "סלוואטור מונדי" של לאונרדו רחוקה מלהיות מושלמת!

לפורטרט בן כ 500 שנה של "ישו המושיע", יש "עבר אפל", שכולל בעלות של המלך צ'רלס הראשון, 160 שנה שהציור נעלם ומכירה של הציור עבור כמה אלפי דולרים רק לפני 12 שנה!

הציור ניזוק מאוד, עבר "over painting" כבד, שוב שוקם ויש לפחות מומחה משמעותי אחד ללאונרדו שמטיל ספק בכך שלאונרדו הוא האמן העיקרי מאחורי הציור הזה!

אך הציור הקטן, 38 על 43 ס"מ, נמכר ב 15 בנובמבר השנה, במחיר פי ארבע וחצי יותר מההערכה המוקדמת! לרוכש אלמוני שהסתבר מאוחר יותר שהינו הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן בן אבדולאזיז אל סאוד. שלמעשה תורם (משאיל) את הציור למוזאון ה"לובר" באבו-דאבי.

והציור יהווה נקודה משיכה חשובה באוסף המוזאון.

כן, וזה הסכום הגבוהה ביותר שאי פעם שולם בגין יצירת אמנות כול שהיא.

חזרה לבלוג

טרוי - בניית אתרים