0544-662888
רשימת שירותינו המקצועיים

הבלוג שלי

"צרת רבים... חצי נחמה" עובדות חדשות.


פורטרט עצמי של הצייר וויטך קוסאק

מסקר שנעשה ממש לאחרונה במקביל באנגליה וארה"ב, מסתבר שמרבית האמנים באנגליה מרוויחים פחות מ 5,000 פאונד לשנה ובארה"ב פחות מ 10,000 דולר לשנה! 

בפרויקט "ההכנסות של אמנים",  שהיה  סקר אנונימי  לרוחב פלטפורמות מידע שונות,  ביניהם האתר  "Artfinder", כול הנתונים מצביעים בעקביות על כך שלא רק שהאמנים אינם מתוגמלים בצורה הוגנת, אלא שהמצב אף החמיר באופן משמעותי מאז הסקר הקודם!

לעתים קרובות אני רואה בתערוכות מוזאליות את ההערה: "תרומת האמן", שפירושה שהגלריה או המוזאון לא שילמו עבור היצירה לאמן. נכון שלאמן יש אינטרס מובהק שיצירתו תוצג בתערוכה רשמית ועוד יותר שתהיה באוסף המוזאון. (דבר שמעלה את ערכן המסחרי של יצירותיו). אבל השאלה שאני שואל, היא: האם זה הוגן? כי בדרך כלל, לא מדובר באמן שכבר מצליח ונהנה מפריחה כלכלית, וזאת מכיוון שיצירותיהם של אמנים אלה נרכשים ע"י המוזאונים במחירים מופקעים, אלא באמנים שאפילו לא מצליחים להוציא את מחייתם מאמנותם.

רוב פפר (Rob Pepper), המנהל הטרי של האקדמיה לאמנויות בלונדון ובעצמו אמן פעיל, אומר: "האמנתי שקבלת פרסים מהווה ציון דרך, להצליח להתקיים כאמן, אך עתה ברור לי שפשוט להצליח לחיות מאמנותך זה ההישג הגדול ביותר"!

 

באנגליה השתתפו בסקר 823 אמנים, כ 55 אחוזים אמרו שהם מרוויחים בין 1000 ל 5000 פאונד לשנה, בעוד ש כ 18 אחוז משתכרים בין חמש אלף ל עשרת אלפים פאונד. ועוד כ 10 אחוזים השתכרותם הממוצעת הינה אפס! הממצא החשוב הוא שכ-82% מהאמנים מצבם גרוע יותר מאשר בסקר הקודם שהיה ב 2013. ההרעה הינה כמעט ב 50%!

בארה"ב מעל 75 אחוז מהאמנים מרוויחים פחות מ 10 אלף דולר לשנה, ו קרוב ל 50 אחוז מרוויחים בין אלף ל חמש אלף דולר לשנה!

נתון לא מפתיע נוסף היה שמצב האמניות היה גרוע יותר מאשר של האמנים.

הנתונים של "ארט-פיינדר" הינם חלק מסקר כלל עולמי של כ 10,000 אמנים, ומחציתם אומרים שהכנסותיהם מאמנות מהווה פחות מרבע מהוצאות המחיה שלהם. כ 15% אומרים שהם מחזיקים במשרה מלאה בתחום אחר, בנוסף לעיסוקם  ביצירה.

רוב פפר מוסיף: "שבעתיד הקרוב יוסיפו ללימודי הBA  באמנות גם הכשרה מקצועית לתחומים  כמו הוראה, יצירת מהדורות מוגבלות ותחומים נוספים בכדי לעזור לאמנים לעתיד להתפרנס.

המצב לא משמעותית יותר טוב עבור אמנים שמוכרים דרך גלריות, לדוגמא אמן שמיוצג ע"י גלריה מצליחה בלונדון, מקבל תערוכה אחת של חודש כול 18 חודש, אם היא מצליחה מאוד והיצירות נמכרות בסביבות 100,000 פאונד, מזה יורד כ 50% לגלריה, מ.ע.מ, שכר דירה לסטודיו לכול התקופה ונשאר לו בסוף פחות מ 10,000 פאונד לשנתיים, מזה אי אפשר לחיות!

 

חזרה לבלוג

טרוי - בניית אתרים