0544-662888
רשימת שירותינו המקצועיים

הבלוג שלי

"גם וגם" באמנות עכשווית.


ינקה שוניבר, זכה לא רק להערכה מוסדית, אקדמית ופוליטית, אלא, גם מצד הקהל הרחב שאוהב מאוד את יצירתו הייחודית. ינקה זכה ל 63 אחוז "בחירת הקהל", כאשר היה בין 4 המועמדים הסופיים לפרס טרנר היוקרתי, פי שניים ויותר משאר המועמדים.

לינקה שוניבר, יש אזרחות בריטית (נולד בלונדון) וניגרית, יש לו תואר שני באמנות מטעם Goldsmiths, University of London,, מוסד מכובד,  שקיים מאז 1904. יצירותיו הוצגו בביאנאלה בוונציה. יצירותיו הוצגו ב"דוקומנטה" ה 11. ב 2002 יצירתו :  Gallantry and Criminal Conversation

 (צילום היצירה כאן למטה) נמכרה במחיר של כ 100 אלף דולר בכריסטיס, והיא זו ששמה אותו על מפת העולם בין האמנים החשובים ביותר של תקופתנו.

מאז זכה לתואר דר' כבוד מהאוניברסיטה בה למד, ובתואר   MBE RA, שהוא תואר כבוד גבוה בבריטניה –  Most Excellent order of the British Empire, תואר שנחשב אף חשוב יותר מתואר האבירות המלכותי! (ה RA עומד בשביל Royal Academy)

אך הנושא שרציתי להתייחס בפוסט הזה הוא דווקא נכותו הפיזית. בגיל שמונה עשרה חלה ינקה בדלקת חוט השידרה, מחלה שהשאירה אותו משותק בצד אחד של גופו, ועם השנים מצבו אף החמיר, לאחרונה הוא מתנייע בכיסא גלגלים חשמלי. אך הדבר אף פעם לא עצר אותו בתהליך היצירה שלו.

יש מספר רב של אמנים חשובים שלא יצרו את יצירותיהם במו ידיהם ממש, אלא  העסיקו אנשים או צוותים שלמים להגשים את פרי דמיונם היצירתי. לדוגמה, הנרי מור – שלדבריו, הוא אף פעם לא פיסל משהו שלא ניכנס לכף ידו, ופועלים מיומנים הגדילו את המודלים שעיצב לגדלים המונומנטליים שאנו מכירים. לג'ף קונס האמריקאי, יש מפעל עם 150 עובדים שמייצרים את רעיונותיו המיוחדים, ובסדנה של סר רובנס עבדו כ 50 ציירים.

לאחרונה, כששאלו את ינקה שוניבר, איך הוא "יוצר" למרות הנכות שלו, השיב: "האם האדריכלים בונים רק את מה  שהם מסוגלים לבנות במו ידיהם"?

אהבתי מאוד את תשובתו הפשוטה והתמציתית הזאת.

ואני מכה על חטא, כי עד אותו הרגע, החשבתי קצת יותר אמנים שיוצרים הכול במו ידיהם. ואז לפתע נזכרתי במחשבה שעברה בי , כאשר ראיתי לראשונה את המגדל המסובב בשרונה, על גאוניותו של האדריכל שתכנן (סליחה על השימוש בלשון זכר, בהחלט יתכן שזאת אדריכלית) את המגדל ההוא.

כבוד ייחודי שזכה ינקה שוניבר לאחרונה, היה, כאשר יצירה שלו מסדרת "פסלי הרוח" ,הוצבה בחזית מוזיאון סמיטסוניום בוושינגטון. זאת היצירה הראשונה שהוצבה שם כמוצג קבוע!

ינקה שוניבר הוא דוגמה מופלאה של ניצחון הרוח על המגבלות הפיזיות.

 

 

 

אחד מפסלי הרוח של האמן

חזרה לבלוג

טרוי - בניית אתרים