0544-662888
רשימת שירותינו המקצועיים

הבלוג שלי

המכון לאמנות של שיקגו מציג תצוגה דידקטית – האמנות והמדע בציור של רנואר (Renoir)


עד ה 27 לאפריל 2015 תוכלו לבקר במכון לאמנות של שיקגו לראות תצוגה נדירה שהינה תוצאה של  מחקר עכשווי : הצבעים האמתיים של הציור  "מדם לאון קלפיסון" של הצייר פייר אוגוסט רנואר – המדע פותר תעלומה. 

 

 בצד ימין הציור כפי שהיה במקור- בצד שמאל כפי שהוא כיום

 התצוגה מאפשרת הצצה נדירה "מאחורי הקלעים" של עבודת הבילוש שעשו המדענים והמשמרים של המכון והסודות המקצועיים של האימפרסיוניסט החשוב שהם חשפו.

הציור מתאר את אשתו הצעירה והשאפתנית של אחד הפטרונים האמידים של רנואר.

הפורטרט המרשים נלקח לאחרונה למעבדת השימור, וכבר הסרת המסגרת הובילה לגילוי בלתי צפוי: בהיקף של הציור למעלה ובצד שמאל היה פס של צבע סגול-אדום  חזק, הרבה יותר "חי" מאשר הצבעים הסמוכים של הרקע שנחשפו לאור ולא היו מוגנים ע"י המסגרת של הציור.

הרמז בגוון העמוק הוביל את החוקרים למסקנה שהצבעים הקרירים והשקטים הנוכחיים אינם מייצגים את כוונתו המקורית של האומן.

ליתר דיוק הם מצאו שרנואר שילב ברקע של הדיוקן צבעי ארגמן וסגולים , בעיקר עשויים מ "Carmine Lake" – צבע אדום זוהר, שאמנם מאוד יפה ובהיר אך רגיש מאוד לאור ועלול לדהות במשך הזמן.

מצוידים במידע החדש הזה, והטכנולוגיות העכשוויות כמו  "ננוטכנולוגיה", קרן לייזר ותוכנות עיבוד תמונה מתקדמות, הצליחו במחלקת השימור ליצור מחדש (דיגיטאלית) את הדיוקן עם הצבעים המקוריים.

התצוגה מציגה את שניהם –את היצירה המקורית הדהויה ואת ה"פקסימיליה"  עם הצבעים כפי שהיו כאשר הצייר סיים לציירה. שתי התמונות מוצגות זו בצד זאת.

  

אמנם יש שוני מהותי בין היצירה כפי שהיא כיום וכפי שהייתה בעבר אך לכל אחת יש את היופי, החן וזוהר משלה.

תצוגה ייחודית זאת מאפשרת הצצה לעומק של תהליכים שבדרך כלל מתרחשים במעבדות השימור, ומודעות לתהליכם שעוברות היצירות שלנו במהלך הזמן.

לקריאה נוספת רצ"ב הקישור של המאמר המקורי  (באנגלית):

http://artdaily.com/news/68502/Art-Institute-of-Chicago-presentation-showcases-the-art-and-science-of-Renoir-painting#.VJgeZsAAB[/url]
Copyright © artdaily.org

 

 

 

חזרה לבלוג

טרוי - בניית אתרים