0544-662888
רשימת שירותינו המקצועיים

הבלוג שלי

שיקום ושימור ציור- נזקי מים לציור שמן "צעיר".


שימור (Conservation) של ציור:

הציור של נער משחק כדורסל, צויר לפני 52 שנה, לא זמן רב בשביל ציור שמן שצויר ע"י ציירת מקצועית, אך הוא עבר התעללות קשה מאוד, אינני יודע עד כמה זה ברור מהצילומים שכאן, אך הנזק העיקרי, נגרם מחשיפה ממושכת למים. המים שנזלו מלמעלה למטה על הציור, הפרידו את שכבות הצבע מצבע היסוד (ג'סו), הצבע נפרד ונפל לאורך "סימני המים" ובהיקף הציור.

הציור שהובא אלינו לשימור במצבו האומלל

רוב הנזקים בצד ימין של הציור ובהיקף, היכן שנזלו המים על הציור

 תקריב של נזקי המים

 

תהליך הרסטורציה (השיקום) התחיל בתיעוד וטסטים שונים, שנועדו להבין עד כמה התרחבה היפרדות הצבע מקנבס גם לאזורים שהצבע עדיין לא התקלף.

במקרה חמור כל כך מקובל לבצע mauroflage  ולא re-lining, על מנת למנוע התרחבות והתכווצות של הקנבס עקב שינויים בלחות היחסית. בתהליך ה mauroflage, מתקינים את היצירה בעזרת מכבש וואקום על גבי לוח צלולוזה מיוצב בשרפים ואז ללוח Gattor. תהליך זה מקטין בצורה משמעותית את המשך היפרדות שכבות הצבע מהקנבס.

לאחר מכן, יישמנו צבע יסוד באזורים בהם הבד היה חשוף. היות והציור צויר בטכניקת

 Heavy impasto  , היה צורך לפסל את הטקסטורה המתאימה ורק לאחר מכן אפשר היה להשלים את חוסרי הצבע. גם כאן, האתיקה דורשת לנגיעות הצבע תהיינה אך ורק באזורי החוסר. כלומר in painting  ולא over painting. השלמת חוסרי הצבע צריכה להיות ברמה כזאת שלא תהיה הפרעה ויזואלית ממרחק של מטר או יותר.

השלב הסופי הוא כמובן ציפוי מגן (הוורניש).

הסיפוק שיש לנו מהצלת היצירה הוא עצום, גם סיפוק מקצועי וגם ההתרגשות של בעלי היצירה.

מיכאל

הציור עם סיום הרסטורציה, יפה כמו שהיה עם סיום היצירה על ידי האמנית

חזרה לבלוג

טרוי - בניית אתרים