0544-662888
רשימת שירותינו המקצועיים

גם שיקום אמנות הוא מעשה אמנות

מגזין לוטן לתרבות ואמנות - מאי 2009

ברחוב יפהפה בלב חיפה שוכנת 'קארו אמנויות'. זוהי שכית חמדה- ובית עסק, שמתמחה בשימור ושיקום יצירות אמנות. בתוכו מצויה גם גלריה איכותית, המציגה תערוכות מתחלפות ופועלת למען קידום האמנות. 'קארו אמנויות', הינה סמכות מקצועית בתחום השימור והשיקום של אמנות פלסטית במגזר הפרטי. היא פועלת עפ"י אמות מידה גבוהות ואיכותיות ביותר לשימור יצירות, תוך התמחות ייחודית של מסגור משמר לאקלים לא מבוקר. מעבדת שימור - קארו אמנויות

הבעלים, מיכאל קארו, אוהב אמנות מושבע. רואה בשיקום ובשימור, אמנות בפני עצמה. הוא בעל ידע טכני נרחב והבנה מעמיקה בתהליכים כימיים הנדרשים לצורך עבודותו. לכן, משמש מיכאל כיועץ ומרצה בנושאים של שימור ותחזוקת אמנות נכונה. האתיקה המקצועית מהווה קו מנחה עבורו ועניינה, להגיע בעבודת השיקום, קרוב ככול האפשר למה שהאמן התכוון שעה שיצר את עבודתו.

לדוגמא, מספר מיכאל בהתלהבות, על שיקום הציור של "המערה הכחולה" משנת 1907: "הציור בוצע בצבעי שמן על גבי כרזת פרסומת, ללא צבע יסוד. הכרזה עצמה הייתה מודבקת על גבי קרטון קשיח, חומצי מאוד, הרבה יותר קל לשקם יצירה קלאסית, שצוירה היטב ,לפי כל הכללים, מאשר 'יצירה מודרנית', שבה השתמשו בחומרים לא שיגרתים, כמו במקרה של הציור הזה. הציור סבל מקילופי צבע, עיוות בתשתית, ואובך. בנוסף עם השנים הצבעים שבהם הצייר השתמש, הפכו לשקופים יותר ויותר. היות ולא היה לציור צבע יסוד, הכרזה החלה "להציץ" מלמטה. מצב זה יצר בעיה אתית: ראשית תפקיד המשמר והמשקם היא לעצור, או להאט את תהליך הבליה. שנית, להביא את היצירה כמה שיותר קרוב למצב שבו האמן ראה אותה כגמורה, תוך התערבות מינימאלית. לייצב את התשתית, לטפל באובך ולתקן את האזורים שנפגעו פיזית- אין בעיה אתית.

אך על מנת להסתיר מחדש את הכתוב בכרזה, יש צורך בהתערבות של צבע, שיש להניח באזורים המפריעים ויזואלית. זה סוג של התערבות ביצירה של האמן שאינה מקובלת. הפתרון: לאחר השלמת תהליך הייצוב, יצרו שכבת הפרדה בין הציור המקורי, ביצעו את התיקונים בנקודות חוסר הצבע כמקובל וטשטשו את הכתב של הכרזה על ידי הוספת פסי צבע זעירים ומינימאליים באזורים השקופים, למעשה עדיין אפשר בזוית מסוימת לראות את צלליות הכתב מלמטה, אך לרוב הן אינן מהוות מטרד בוטה. היצירה עברה כמובן גם ציפוי מגן (ציור שמן ללא ציפוי מגן-"וארניש", זה כמו לתלות אקוורל ללא זכוכית) ושיקמנו את המסגרת המקורית. אין כמו תחושת הסיפוק שיש לנו כאשר יצירה חוזרת למצב נאות ומשמחת את בעליה". מסכם מיכאל.

בתוך 'קארו אמנויות' שוכנת גלרית קארו. בגלריה מוצגות תערוכות מתחלפות של אמנים מובילים. בעבר הציגו בגלריה אמנים כגון: ססיל רמס, יהודית פינס, אבל פאן, ברוך אליחי ועוד. מיכאל בוחר בקפידה את האמנים והיצירות על פי אמות מידה של מקצועיות ואיכות. הגלריה היא תרומתו של מיכאל לתרבות, בהצגת אמנות איכותית שלא ל מטרות רווח.

ב"קארו אמנויות" מאמינים:
1. שבני האדם באשר הם מכירים בחשיבותה של האמנות.
2. הם מכירים בכך שהאמנות מרגשת וטעונה באנרגיות ייחודיות המשפיעות עלינו במספר רב של רבדים.
3. האמנות נותנת ערך מוסף לחיים, מוסיפה טעם ייחודי לחיינו, מעבר לקיום וריבוי.
4. האמנות מקשרת בין האלוהי והנשגב לבין היום יומי הקיומי.
5. האמנות מחברת בין בני האדם ומקורות אנרגטיים גבוהים.
ולכן, בני האדם רוצים לשמור ולטפל בצורה הטובה ביותר ביצירות האמנות שברשותם או באחריותם.

 

חזרה לכתבות וממליצים

טרוי - בניית אתרים